keskiviikko 23. syyskuuta 2026

3 x hetken lempilaukkuni

Laukut tuo suosikkiaiheeni. Vaikka nykyään laukku on minulle enemmänkin käyttöesine, jossa kuljetan tavaraa, eikä enää asia josta haaveilen päivät pitkät ja säästän seuraavaan unelmalaukkuuni. Myönnettäköön, että omistan kuitenkin enemmän laukkuja kuin varsinaista tarvetta olisi ja ostan myös uusia kohtalaisen usein. Laukut ja takit ovat pahimmat pukeutumispaheeni. Nykyään kuitenkin tuntuisi suoraan sanoen hullulle maksaa laukusta tonni tai vaikka kaksi, kun kipurajani on muutamissa satasissa, joka sekin on paljon, mutta ymmärrätte mitä tarkoitan. Huomaan myös kaupungilla miten kanssakulkijoilla minua kiehtoo enemmänkin laukut, jotka eivät välttämättä huuda mitään brändiä. Tänään halusinkin esitellä teille kolme tämän hetken lempilaukkuani, jotka nappaan eteisestä mukaan ulos lähtiessäni. Kaikkia laukkuja yhdistää kompakti koko, pitkä hihna ja järkevä hinta.


ATP Atelier Montalcino Tahini Grained Leather Mini Bag

Vaaleanruskea pikkulaukku on ollut hankinnastaan lähtien kovassa käytössä. Laukku on vielä kohtalaisen uusi itselläni, sillä ostin sen maaliskuussa. Pikkuinen laukku on tosi näppärä käytössäni, kun usein kannan mukanani vain puhelinta, huulipunaa ja avaimia. Vaaleanruskea sävy on todella onnistunut ja nahan pinta helppohoitoinen. Ainut pieni miinus on, ettei pitkää hihnaa saa säädettyä ja se on melko lyhyt, tosin kaltaiselleni lyhyelle oikein passeli pituudeltaan käytettäväksi myös crossbodynä.  Maksoin laukusta pienellä alennuksella 312 € (ovh. 390 €).
 
ATP Atelier, joka on lyhenne sanoista All Tomorrow´s Parties, on ruotsalainen asustebrändi, joka sai alkunsa vuonna 2011 kahden ystävyksin ideasta. Aluksi he suunnittelivat sandaaleja, joissa yhdistyi skandinaavinen minimalismi ja italialainen käsityötaito. Myöhemmin brändi laajensi laukkuihin sekä muihin asusteisiin, jotka suunnitellaan Tukholmassa ja valmistetaan Italiassa. Brändi painottaa ”smart luxury” -ajatteluun, eli luoden ajattomia, laadukkaita ja kestäviä asusteita, jotka kestävät vuodesta toiseen. Kyseessä on siis vielä kohtalaisen nuori brändi, mutta itse ainakin olen ihastunut heidän muotokieleensä sekä järkevän hintaisiin, mutta äärettömän laadukkaasti valmistettuihin tuotteisiinsa.


Coach Eliza Mini Top Handle Bag

Monet varmasti tietävät amerikkalaisen brändin nimeltä Coach, mutta tiesittekö että merkin historia yltää aina vuoteen 1941 asti, jolloin New Yorkissa kuusi käsityöläistä alkoi valmistaa käsin nahkalompakoita. Myöhemmin mukaan tuli muita asusteita sekä vaatteita ja tänä päivänä brändi on yksi Amerikan tunnetuimmista nahkataloista.

Oma Coachin laukkuni löytyi Las Vegasista vuonan 2024 ja muistan, kuinka kävin sen outlet-kauppakeskuksesta ostamassa. Laukku onkin sekä käytännöllinen käyttöesine että ihan matkamuisto. Itse asiassa samalla reissulla, eri viikoilla tosin, ostin saman laukun toisessakin isommassa koossa. Tämä pienemmän olen tosin viime aikoina napannut ahkerammin mukaan. Pidän eniten tällaisista pikkulaukuista, joissa on kahva ja pitkä hihna. Malli on kivan kompakti, mahduttaen sisäänsä vain tärkeimmät, eli puhelimen, huulipunan ja avaimet, mutta harvemmin kannan mitään muuta mukanani. Pidän laukun ruskean sävystä kovasti, eikä samaa laukkua ole tullut koskaan missään vastaan, mikä on kiva juttu. Laukku on jotenkin todella laadukas ja hyvin tehty, voisi kuvitella sen olevan arvokkaampikin hinnaltaan. Maksoin laukusta 180 €. Kiitos tarkan kirjanpitoni ja ostosten ylös kirjaamisen, sillä en olisi muuten todellakaan muistanut, mitä pari vuotta sitten laukusta maksoin.


Ganni Bou Bag 

Gannin laukku on ollut luottokaverini viimeiset kuukaudet, mutta olen omistanut sen noin vuoden päivät. Nappaan sen usein mukaan, sillä laukku on sopivan kokoinen omaan käyttööni, mahduttaen sisäänsä muun muassa pienen sateenvarjon.  Minulta itse asiassa löytyy sama laukku kahdessa värissä, tässä vaaleassa harmaassa ja simppelinä mustana. Harmaa laukku yhdistyy vaatekaappini sisällön kanssa, sekä pidän laukun kuusikulmaisesta muodosta ja punotusta kahvasta. Malli on samaan aikaan moderni, mutta myös ajaton. Sileä nahka on ollut yllättävän helppohoitoinen, ei naarmuunnu helposti, saati siinä ei sadepisarat näy. Pidän kaikesta laukussa, pitkä hiha vielä monipuolistaa käytön, kun kädet saa tarvittaessa vapaaksi. Maksoin laukusta 369 € (ovh. 395 €).

Ganni on yksi Tanskan menestyneimmistä muotimerkeistä, joka alkoi pienenä sivuprojektina valmistaen kashmir-vaatteita. Omistajanvaihdoksen yhteydessä brändi nousi uudelle tasolle, kun uudet omistajat halusivat rikkoa skandinaavien minimalismin sääntöjä. Ganni valmistaakin tänä päivänä leikkisää ja persoonallista muotia, joka on tunnettua iloisesta tyylistä, kestävyydestä ja Kööpenhaminan asenteesta. Laukut tulivat mallistoihin mukaan myöhemmin, kun lukemani mukaan ensimmäinen nahkalaukkumallisto julkaistiin 2019.

Ei kommentteja:

Lähetä kommentti