keskiviikko 26. elokuuta 2026

Inspiroi nyt - ruskean sävyt

Postaus sisältää mainoslinkkejä

Huomasin taas miten ruskea väri on hiipinyt takaisin vaatekaappiini, tai siellähän se on kokoajan ollutkin, mutta loppukesään ja alkusyksyyn tuntuu todella toimivalta. Ruskea on minulle väri, joka toimii vuodesta toiseen. Varsinkin nyt kun päivät ovat vielä kohtalaisen lämpimiä, mutta illat viilenevät, tuntuu ruskea kivalta siirtymältä kesän ja syksyn välillä. Nythän on parhaat hetket pukeutumisen suhteen käsillä, kun voi yhdistellä kesäisempiä kappaleita syksyisempiin. Mokkanahka asusteissa, nahkatakki kaiken kanssa, t-paita midihameen kanssa ja ballerinat neuleen parina.

Olen yrittänyt viime vuosina ostaa vähemmän ja miettiä hankintoja tarkemmin, ja koen tummanruskean olevan ajaton sävy garderobissani. Ruskea onkin siinä mielessä hyvä väri, että sen voi yhdistää helposti jo olemassa oleviin vaatteisiini. Tällä hetkellä tosin kiehtoo kovasti taas kaikki kokoruskeat lookit. Ilokseni tummanruskeaa onkin juuri nyt hyvin vaatekauppojen valikoimissa, tutkailin niin Nanson, Lindexin kuin H&M:n (mainoslinkit) valikoimaa. En halu villitä ketään ylikuluttamaan, mutta joskus riittää että löytää yhden uuden vaatekappaleen kauteen, joka elääkin käytössä vuosia. Esimerkiksi uusi neule tai hame saavat vanhat vaatteet näyttämään rinnallaan ajankohtaisilta. Asusteissa ruskea pääsee myös loistamaan ja näyttää älyttömän hyvälle esimerkiksi mokkanahassa. 

Oma garderobini on hyvin ruskea voittoinen, on tummanruskeaa ja vaaleampia sävyjä. Sinänsä en välttämättä kaipaa mitään seuraavaan kauteen, mutta olen haaveillut pidempään ruskeasta löysänmallisesta vähän bomber-tyylisestä nahkatakista. Ruskea takki saisi olla malliltaan yksinkertainen, tuo kollaasissa näkyvä näyttää etsimäni kaltaiselta. Toinen haave syyspukeutumisen piristykseksi, olisi ruskea silkkihuivi, kuten tuo kollaasissa oleva Nanson. Ihastuin keväällä silkkihuivien monipuolisuuteen, minulla on kaksi pientä silkkihuivia, mutta ehkä kolmas kauteen sointuva mahtuisi vielä mukaan. 

Ei kommentteja:

Lähetä kommentti