lauantai 20. joulukuuta 2025

Ripaus kimallusta loppuvuoden pukeutumiseen

Postaus sisältää *mainoslinkin

Talvipukeutumisessani pääosaa näyttelee ehdottomasti asusteet ja takit, joiden alla on usein ihan vain legginsit ja neule. Varsinkin silloin, jos tiedän päivän aikana lähinnä viettäväni aikaa ulkona, kuten menneenä perjantaina suunnatessamme kolmansille joulumarkkinoille tälle kaudelle. Tykkään kovasti helposta talvipukeutumisesta, vaikka tavallaan tuntuu, ettei varsinaisesta talvesta voi vielä oikein puhuakaan, kun lunta ei ole meilläpäin pahemmin näkynyt. Täällä odotellaankin kovasti valkoista maisemaa, toivottavasti jatkuvat vesisateet muuttuvat pian lumeksi. 








takki - &Other Stories (2023)
alla neule - &Other Stories (2020)
nilkkurit - Vagabond (2024) 
nahkarukkaset - Lindex (2016) 
paljettilaukku - Part Two (2025) 
korvaläpät - villapuodista (2023) 

Vaatekaapin vanhat suosikit saivat ripauksen kimallusta paljettilaukun muodossa. Olen pitkään haikaillut jonkin kimaltavan laukun perään, muttei täydellistä ollut tullut vastaan, kunnes bongasin makuani miellyttävän yksilön Part Twolta. Pohdin tapani mukaan laukun hankintaa useita viikkoja, mutta tiedän, että tulen käyttämään paljettilaukkua loppuvuoden lisäksi myös muina vuodenaikoina. Pohdin myös, jos olisin tehnyt paljettilaukun itse, mutta materiaali on vähän haastava ommella, joten koin järkeväksi hankkia laukun valmiina. Lopulta annoinkin periksi ja ostin laukun itselleni joululahjaksi, kun kyseinen tuli edes pieneen alennukseen. Eikö olekin upea laukku, jossa yhdistyy kauniisti kullan ja hopeanväriset paljetit.

Kuten sanottu, asusteet ovat omassa tyylissäni se tärkein elementti, sillä lopulta pyöritän samoja vaatekappaleita vuodesta toiseen. Tässä tosi perusasussani näkyykin laukun lisäksi muutama muukin suosikkini talviaikaan, korvaläpät ja nahkarukkaset. Voitteko muuten kuvitella, että aikoinaan Lindexiltä ostetut rukkaset ovat palvelleet pian jo kymmenen vuotta! Olen monesti sanonut, miten ketjuliikkeistäkin voi tehdä laadukkaita, aikaa ja käyttöä kestäviä hankintoja. Lindex muuten tuo vuosittain mallistoonsa vastaavat nahkarukkaset, löydätte ne halutessanne *täältä (mainoslinkki)

Ei kommentteja:

Lähetä kommentti