nahkatakki - Human Scales (2023)
hame&villapaita - neulottu (2024)
laukku - Poléne (2023)
tennarit - Adidas (2024)
aurinkolasit - Chimi (2023)
Jatketaanpa syysasuilla. Tämän villasetin näittekin vasta hiljattain, kun kerroin neuloneeni kokonaisen asun. Tänään halusin kuitenkin esitellä samoja kappaleita vähän eri lailla yhdisteltynä. Yksi luottosettini jo monta syksyä on ollut ribattu hame, nahkatakki ja alla valkoinen perus t-paita. Minulta olikin pitkään puuttunut nimenomaan harmaa hame, joten parasta kun sellainenkin nyt kaapista löytyy. Kuten tiedätte, haluan vaatekaappiini kappaleita, joita on helppo yhdistellä ja tätä ajatusta noudatan myös itse neulotuissa vaatteissa. Pohdin myös aina uusien vaatteiden kohdalla, olivatpa ne myymälöistä ostettuja tai itse tehtyjä, aina viiden vuoden ajatusta, haluanko käyttää tätä vielä viiden vuoden päästä ja onko se vielä ajankohtainen silloin?
Tosiaan ribattu villahame menee monen yläosan kanssa, kuten nahkatakin tai siistimmän valkoisen laskutuvan puseron, joka minulla onkin ollut pitkään ostoslistallani. Hame tulee olemaan toimiva myös talvipukeutumisessa saappaiden kanssa. Materiaalin ollessa 100% villaa tiiviissä neuloksessa se on myös äärettömän lämmin. Setin villapaita sen sijaan toimii villahameen lisäksi esimerkiksi nahkahameen, harmaiden leveiden housujen tai legginsien parina. Vakaasti uskonkin käyttäväni villasettiä vielä viiden vuoden päästäkin.
Siis niin ihana setti! Mikä taito tehdä itse. Upea harmaa sävy. Saappaiden kanssa sopii myöhemmin syksyllä täydellisesti 🙌 Käytän neulehametta vähän väliä, mutta kaupan versiota.
VastaaPoistaMiten noi Polenen laukut onkin noin kauniita, ihastukseni siis ollut jo jonkin aikaa, vaikka yhtään laukkua heiltä en vielä edes omista 😂
Kiitos paljon :)
PoistaPoléneen olen ollut kyllä todella tyytyväinen <3 Mulla on jo useamman vuoden kokemus heiltä, ostin ensimmäisen (sittemmin jo pois myymäni) laukun brändiltä 2020 kun oli vielä tosi tuntematon ja mietin jo silloin, miten taidokkaasti laukut oli tehty ja hinnat ei mitään jäätäviä :)