lauantai 5. syyskuuta 2026

Leopardihameessa Tallinnassa

Tallinnaan pakatessa tutkailin vähän omaa vaatekaappiani, sillä halusin pakata taas järkevästi. Helposti yhdisteltäviä vaatteita, joita pystyisi käytännössä yhdistelemään kaikkia ristiin rastiin keskenään. Yksi mukaan lähtenyt vaate oli midipituinen leopardihame. Leopardi -kuosi näyttää minusta hyvältä vuodesta toiseen, miellän sen jostain syystä varsinkin loppukesään ja alkusyksyyn täydellisesti sopivaksi.








hame - H&M (2024) 
pusero - Wasabi concept (2026) 
tennarit - Adidas (2025) 
laukku - Ganni (2025) 
aurinkolasit - A.Kjærbede (2025) 

Satiininen midihame on ollut käytössäni jo kolmatta syksyä, toisinaan se kyllästyttää, kunnes tauon jälkeen puen sen taas innoissani päälle. Vaikka hame oli aikoinaan edullinen löytö ketjuliikkeestä, on se käyttökerroissa jo niin sanotusti maksanut itsensä takaisin. H&M:llä on muuten vuodesta toiseen samaa mallia myynnissä, mikäli etsitte vastaavaa hametta, kurkatkaapa tämä (mainoslinkki). Mielestäni leopardihame ei ole kovinkaan huomiota herättävä statement-kappale, vaan hyvinkin jopa neutraali ja helposti yhdisteltävä. Leopardi printti taipuukin hyvin omaan melko pelkistettyynkin makuuni, kun kuosi on sävyltään neutraali.

Valkoinen puhvihihainen pusero sen sijaan on tämän kesän hankinta. Normaalisti olisin saattanut kokea leo-kuosin ja puhvihihaisen puseron olevan liikaa yhdessä, mutta heitin reissussa päälle ja tykkäsinkin yhdistelmästä hurjan paljon, päällä rento mutta kuitenkin tarpeeksi siisti. Valkoinen on aina toimiva vaatteissa ja se raikastaa leopardikuosinkin. Puseron olen kaavaillut yhdistäväni moneen muuhunkin alaosaan ympäri vuoden.

Matkalla mukana oli ainoastaan Gannin harmaa laukku ja siihen sopivat kahdet eri tennarit, joten näillä mentiin, vaikka kotioloissa valinnanvaraa ollen enemmän olisin luultavasti laittanut joko ruskeat tai mustat asusteet. Toisaalta harmaat asusteet sointuvat minusta kuitenkin hyvin asuun ja pukeutumiseen saa vähän mielenkiintoa, kun kaikki ei ole niin sävysävyyn. Tämä asu onkin taas hyvä esimerkki siitä, miten yhdistelemällä eri lailla saa perusvaatteista monenlaisia kokonaisuuksia aikaan ihan oman vaatekaapin valikoimasta.

Mikäli muuten kaipaat lisää yhdistelyvinkkejä leopardihameen kanssa, lue myös vanha postaukseni; Seitsemän asua samalla vaatteella - Leopardi hame

2 kommenttia:

  1. Moi! :) Jos saa esittää postaustoiveita, niin olisi mukavaa kuulla ajatuksiasi laukuista tällä hetkellä. Olet ilmeisesti myynyt pois suurimman osan merkkilaukuistasi? Mitkä valmistajat ja laukut edullisemmilta merkeiltä ovat suosikkejasi tällä hetkellä? Ja onko sinulla jäljellä vielä merkkilaukkuja, mitkä ovat käytössä? Jne. :)

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Moikka ja kiitos toiveesta! :) Aika pitkälti laukut jotka tällä hetkellä kovimmassa käytössä näkyy täällä blogissa :) Mutta voin ehdottomasti syksyn aikana jotain laukkumietteitä koota. Mulla on edelleen jonkun verran merkkilaukkuja, mutteivat ole käytössä vaan kaapissa odottelemassa josko joskus niistä vielä innostuisin.

      Tässä postauksessa näkyvät merkkilaukkuni:

      https://nann-e.blogspot.com/2025/03/kaikki-merkkilaukkuni.html

      Kaikki muut löytyy paitsi vintage Fendi ja Celine Clutch with Chain

      Mukavaa sunnuntaita! <3

      Poista