nahkatakki - Human Scales (2023)
silkkihuivi - Marimekko (2024)
pusero - Nanso (2024)
housut - Nanso (2025)
laukku - By Far (2023)
aurinkolasit - A.Kjærbede (2025)
Heipparallaa! Blogissa on ollut viime aikoina vähän väljempi postaustahti, johon syynä on allekirjoittaneen kuukausia kestänyt enemmän ja vähemmän jatkunut sairastelu. Monta kivaa menoa on viime viikkoina joutunut jättämään välistä, sillä en ole ollut normaalissa kunnossani kuukausiin. Ihmisille, joka on ikänsä ollut todella terve, menevä ja aina puuhailemassa jotain, tilanne on jäätävän tuskastuttava. Odottelu jatkotutkimuksiin on ollut äärimmäisen hidasta ja turhauttavaa, jonka vuoksi tilanne paheni entisestään, mutta onneksi edes vähän näkyy valoa tunnelin päässä. Mitään sairaskertomusta en tästä blogista kuitenkaan ajatellut tehdä, mutta taas kerran muistutuksena, miten somen kautta elämä voi näyttää niin erilaiselta ja jokaisella meillä on ne omat ongelmamme. Tällä hetkellä kuitenkin tuntuu, ettei mikään ole niin hirveää, kuin oman terveyden menetys, joka vaikuttaa jo ihan kaikkeen fiilikseen lannistavasti.
Nämä kuvat on otettu jo kuukausi sitten, nyt on puissa lehdet ja kaikkialla ihanan vihreää, kesä tekee kovaa vauhtia tuloaan. Vielä en ole osannut innostua kesästä sen enempää ja kesäpukeutuminenkin on vain haave mielessä, tuntuu että koko kevät hurahti tänä vuonna vain ohi. Onneksi kesä on vasta edessäpäin, joten eiköhän kesämekkoihin ehdi pukeutua ja viettää aurinkoisia päiviä ulkona nauttien. Hassua muuten, miten kesää kohti mennessä allekirjoittanut alkaa pukeutua enemmin mustaan. Mustanpuhuvaan asuun hain piristystä helposti asusteilla, oranssi laukku ja silkkihuivi piristävät lookkia. By Farin laukku on yksi suosikki ja Marimekon silkkihuivi upea, joskin ihan liian vähän käytössä ollut.
Ikävää kuulla, että siulla on ollut terveyden kanssa haasteita. 😔 Terveys on kaikille erittäin tärkeä asia ja varmasti tuntuu pahalta. Toivottavasti pääset pian jatkotutkimuksiin ja sieltä selviää enemmän mistä kyse, sekä saat apua hoitoon! ❤️
VastaaPoistaKaunis tämä asu ja katsoin myös, että tausta on ihana. Muistuttaa vähän Joensuussa olevan puutalokorttelin taloja, varmaan sielläkin vastaavaa vielä pystyssä. 😊 Yksityiskohdat ovat upeat, oranssi laukussa ja huivissa on niin sähäkkää sävyä, että oikein pomppaa tuolta mustan keskeltä! ^^
Kiitos sympatioista! Harvemmin kirjoitan blogiin mitään näin henkilökohtaista, mutta tilanne on ollut päällä niin pitkään ja vaikuttaa kaikkeen. Jep, astmahan mulla on, jos vaan saisin diagnoosin ja lääkityksen. Yli 3kk jatkunut yskä, rasituksen sieto minimi (en pysty kävellä paljoa), lisäksi on ollut keuhkoputkentulehdus maalikuussa, keuhkokuume toukokuussa, joka johti ihan päivystyskeikkaan :( On käyty kolmella lääkärillä, labroisssa ja ja... aikaa ja rahaa palaa, kun liian pitkään on joutunut odottamaan hoitoa. Terveydenhuolto ei valitettavasti todellakaan toimi kuten pitäisi näillä veroilla :(
PoistaIhana että löysit rakennuksista yhteläisyyttä, kuulostaa ihanalta tuo puutalokortteli. Tämä rakennus on vanha paloasema, ja muuten nykyisin se missä kävin omelukurssilla ja istun aina tuossa ikkunapaikalla, jossa on noita paperikukkia :)