cargotakki - &Other Stories (2022)
poolo - Enkel Studio (2022)
nahkahame - Minus (2023)
nilkkurit - Pavement (2022)
laukku - Gucci (2018)
Siinä missä luokittelen kevään ehkä suosikkivuodenajakseni, varsinkin pian koittavan toukokuun, on se samalla yksi hankalin aika. Kevään parhaita puolia on valoisuus, taannoin lähtiessäni ompelutunneilta yhdeksän maissa kotiin, havahduin, ettei ollut ihan pilkkopimeää! On myös piristävää pistää merkille, miten luonto herää loistoonsa, nurmi alkaa vihertää, kukkia ilmestyä sen kaveriksi sinne tänne, bongasin jo ensimmäiset voikukatkin, eikä aikaakaan kun kirsikkapuut kukkivat. Tieto siitä, miten kesä on vasta tuloillaan piristää.
Huonona puolena sen lisäksi että allergisilla ei ole helppoa, on myös pukeutuminen melkoinen tenkkapoo. Koskaan ei tiedä onko kuuma vai kylmä, juuri kun pääset kevättakkien makuun, ottaa lämpötilat takapakkia tai vähintään tuulee niin paljon, että kaipaat toppatakkia. Välikaudet ovat aina itselleni se hankalin aika pukeutumisen suhteen ja tuntuu, ettei ole inspiraatiotakaan. Vaikka on ihanaa kaivaa kevättakit esiin, tulee joka ikinen vuosi tenkkapoo. mitä niiden kanssa pukisi? En pidä yhtään siitä, että on kuuma, mutta toisaalta kevätkelit ovat petolliset, joten varsinkin kaulan alue täytyy suojata hyvin. Ilmeisesti monille on juuri toisinpäin ja kevät on nimenomaan sitä inspiroivinta aikaa pukeutumisen parissa.
Tässä asussa taas kerran, vanhoja, monen monta kertaa täälläkin nähtyjä vaatekappaleita, mutta erilailla keskenään yhdisteltynä. Nahkahameen laitan pian kesälomalle, sillä sitä on pidetty kymmeniä ja kymmeniä kertoja menneiden talven ja syksyn aikana. Pian on muuten parasta, kun sukkahousuista voi luopua useiksi kuukausiksi. Inhoan kyseisiä, mutta rakastan mekkoja ja hameita ympäri vuoden, joten tässäpä hankala combo.
Kaunis kokonaisuus. ^^ Takki on persoonallinen valinta tuon nahkahameen kanssa, hyvällä tavalla odottamaton yhdistelmä - usein itsellä tulee valittua joko pitkä tai lyhyt takki lyhyen hameen kanssa, mutta hyvältä näyttää tuollakin pituudella! :) <3
VastaaPoistaSiun pitää kokeilla Snag Tightsin sukkahousuja! Ne ovat niin pehmeät ja joustavat, että ovat ehdottomasti mukavimpia sukkahousuja mitä olen koskaan käyttänyt. :) Niissä on tarpeeksi pitkät lahkeet eli eivät valu! Plus leveä vyötärökaitale, niin eivät puristakaan. <3
Kiitos Milla ja sama juttu, lyhyt tai pitkätakki hameen kanssa yleensä :) Halusin vähän "rikkoa" omia pukeutumissääntöjä.
PoistaJoo ehdottomasti ensi sykyksi tilaan heiltä sukkiksia, sen verran alan olla vakuuttunut sun kehuista! :) Tämän kauden pärjäsin vanhoilla, kun olin hamstrannut sukkiksia aleista aiemmin :D Just se, että sukkahousut tippuu on maailman hirveintä, varsinkin 15-20 den ei pysy yhtään jalassa!
Samaa mieltä kevätsäistä! Tänäänkin ulkona aivan ihanan aurinkoista, mutta niin kylmä. Hyh. En haluaisi toppatakkia enää vetää ylle toukokuussa, mutta tänään taas yllä.
VastaaPoistaKaunis, rennon tyylikäs asu sinulle! Kiva yhdistelmä todella.
No juurikin näin, tuuli varsinkin on niin jäätävä! No mutta ehkä kunnon lämmin kevät kohta alkaa! Muistan miten vuosia sitten oli jo huhtikuun lopussa helle, mieti! :D
PoistaKiitos ja kivaa viikkoa! :)