sunnuntai 16. maaliskuuta 2025

Asu kaupungilla







balaclava - neulottu (2022) 
takki - Arket (2022) 
alla college - Marimekko (2023) 
nahkahame - Minus (2023) 
laukku - Louis Vuitton (2014) 
nilkkurit - Pavement (2022) 
aurinkolasit - &Other Stories (2025) 

Maaliskuun teema on ollut erilaiset messut, sillä kuun alussa kävimme siskon kanssa Helsingin Kädentaidonmessuilla, jotka järjestettiin Wanhassa satamassa. Näin kuun puolivälissä oli Automessujen vuoro, jotka järjestettiin Messukeskuksessa, suuntasimmekin sinne miehen kanssa menneenä perjantaina. Lähdimme jo aikaisin kotoa liikkeelle ja vietimme kaupungissa koko päivän. Kävimme ensin keskustassa kävelemässä ja lounaalla, josta ajelimme ratikalla Pasilaan Messukeskukseen ja Mall of Triplaan, ne kun menevät tosiaan läheisen sijainnin vuoksi samalla reissulla.

Voihan takatalvi, minkä asudilemman sait aikaan. Oli jo ihan kevät, kunnes lumipeite ja pakkaset palasivat ja kotoa lähtiessä oli täysi talvi. 
Helsingissä oli ihan jäätävä tuuli ja pakkanen tuntui paljon purevammalta, kuin mittarista katsottuna olisi voinut olettaa, toisaalta aurinko lämmitti paikoittain kovastikin. Keskustassa on onneksi paljaat kadut, vaikka lunta pääkaupunkiinkin oli satanut. Tällaiset säät ovat niin hankalia pukeutumisen kanssa.

Tuotti aamulla pientä päänvaivaa, mitä pukea päivään, kun on paljon bussissa istumista, kävelyä, ulkona oloa sekä sisällä messukeskuksessa käyntiä. Asu mikä pitäisi olla helppo niin sisällä kuin ulkona. Päädyin luottovaatteisiini nahkahameeseen, jonka kaverina oli rento collegepaita. Päälle heitin Arketin lyhyen takin ja laukuksi Noén, sillä se mahdutti sisäänsä kaiken tarvittavan tuohon päivään. Korvat oli suojattava, mutta tukan pysyttävä kuosissa, joten ratkaisu oli kätevä balaclava, joka suojaa samalla myös kaulan. Se on näppärä kiskaista pois päästä ja tosiaan hiukset pysyvät alla ojennuksessa. 

Ei kommentteja:

Lähetä kommentti