Postaus sisältää *mainoslinkkejä Nansolle ja H&M:lle
Hiljalleen alkavat kesämekot hiipiä mieleen ja olenkin tehnyt pientä kartoitusta kyseisten saralla, joista nappasin kollaasiin muutaman ihanimman löydön. Tänä kesänä nimittäin aion hankkia ainakin pari helteelle sopivaa mekkoa. Viime vuonna en ostanut yhtään, jonka lisäksi karsin niin tänä kuin viime vuonna monen monta mekkoa pois. Lisäksi kaapissa alkaa olla vuosia vanhoja kappaleita, joista pelkään niiden kohta kuluvan käytössä puhki. Syksyllä Miamiin pakatessa jo pohdin, että tarvitsen pari-kolme uutta mekkoa kuumiin päiviin.
Hyvä puoli tosiaan on, että omistan vuosia vanhoja mekkoja, joiden mallit ja materiaalit miellyttävät aina vain. Näiden suosikkien rinnalle haluaisin vastaavia monivuotisia lempivaatteita, sillä kesäkuumalla vaatteita pitää pestäkin tiheämpään tahtiin. Tuntuu, ettei muutamaan vuoteen myynnissä oikein edes ollut omaa makuani niin miellyttäviä mekkoja, mutta tänä vuonna löytyy tämänkin edestä.
Pidän naisellisista, väljistä puhvihihaisista mekoista, yläosasta smokkkirypytetyt mallit ovat myös toimivia. Väreissä tykkään eniten valkoisista mekoista, mutta viime vuosina olen innostunut kesällä mustasta, myös kirkkaat värit, kuten oranssi ja punainen sekä pienet kukkaprintit miellyttävät. Kriteerejäni ovat tietysti hengittävät luonnonmateriaalit, kuten puuvillapopliini, joka on miellyttävä käytössä ja harvemmin kutistuu pesussa. Toinen hyväksi todettu materiaali on tietysti rouhea pellava. Esimerkiksi *Nanso (mainoslinkki) tekee upeita pellavamekkoja. Minulta löytyykin kollaasissa näkyvää valkoinen Sarastus mekko lyhyemmässä pituudessa jo useamman vuoden takaa, kyseinen palaa joka kesä brändin mallistoon, enkä ihmettele miksi.
Ei kommentteja:
Lähetä kommentti