Vaikka ajattelin alkukesästä, etten tänä vuonna tee minkäänlaista kesän bucket listaa, muuttui mieli kesän edetessä ja kunnon kohotessa. Vielä onkin ruhtinaallisesti kesää jäljellä; heinä- ja elokuu, usein vielä syyskuussakin on kesäiset kelit. Huomaan lopulta kaipaavani konkreettista listaa kesämenoista, sillä omalla kohdallani hyvin suunniteltu on puoliksi tehty. Koostinkin tähän postaukseen listan kesäistä tekemistä, mitä minulla on vielä haaveissa toteuttaa seuraavien kuukausien aikana.
Visiitti kotipaikkakunnalle. Olen maalta lähtöisin, mutta nykyisin käyn aika harvoin vanhalla kotipaikkakunnallani. Kuitenkin vähintään kerran kesässä on vierailu tehtävä. Torikahvit, kävelyt nuoruuden kulmilla ja ajelu maisemareittejä ihaillen, ainakin kuuluvat ohjelmaan.
Lappeenrannan hiekkalinna. Joka kesäinen pakollinen kohde on myös Lappeenrannan hiekkalinna, jonka yhdistän useimmiten samaan reissuun kotipaikkakunnalla käynnin kanssa, nämä kun sijaitsevat kohtalaisen lähekkäin. Lappeenrannassa on kiva myös juoda kahvit satamassa, kävellä linnoituksessa ja muuten vain fiilistellä jo lapsuudestani tuttua kaupunkia.
Päivä Suomenlinnassa. Olen käynyt Suomenlinnassa vasta muutaman vuoden, sillä ensimmäistä kertaa vierailin siellä pari-kolme vuotta sitten. Tämän jälkeen saaressa käynti kerran kesässä tuli tavaksi ja toivon, että perinne jatkuu tämänkin kesän aikana.
Piknik meren äärellä. Useampi vuosi takaperin löysin täältä asuinkaupungista mitä parhaimman paikan pystyttää piknik meren äärelle, sillä upean miljöön lisäksi sieltä löytyy jämerä kivipöytä kuten tuolitkin. Meren äärellä tosin tuulee aina, joten tämän toteuttaisin mieluiten helteellä. Ei kun eväät kylmälaukkuun ja kesäpäivästä nauttimaan, mikäli lämpimiä sellaisia vielä edessämme nähdään.
Loviisan wanhat talot. Viime vuonna vierailin kyseisessä tapahtumassa ensimmäistä kertaa, ja olisi mahtavaa päästä tutustumaan upeisiin koteihin vielä uudemmankin kerran elokuun lopussa. Pakko todeta, että tapahtuman parasta antia oli kuitenkin itse talojen asukkaat, jotka omiin koteihinsa päästivät.
Päiväreissu itselle ei niin tuttuun kaupunkiin. Minulla on omat suosikkikaupunkini (Helsinki ja Porvoo), joissa piipahdan säännöllisin väliajoin. Tänä kesänä haluaisin kuitenkin yllättää itseni ja suunnistaa johonkin itselleni ei niin tuttuun kaupunkiin, kuten Lahteen. Kaupunki sijaitsee ihan junayhteyden päässä, joten olisi näppärä päiväreissukohdekin. Olen käynyt monestikin Lahdessa, mutten juurikaan tutustunut itse keskustan alueeseen.
Onhan jonkinlainen bucket -lista ihan näppärä. Ei unohdu jo kerran mietityt jutut ja jos tulee fiilis lähteä jonnekin tai tehdä jotain, ei muuta kuin unelmalistat esille. Haluaisin käydä Loviisassa. Näin ihania kuvia sieltä olisiko viime vuonna ja kyllä houkuttelisi sitä miljöötä käydä katselemassa. Monia muitakin huippujuttuja listasit. Ensi viikolla ehkä itsellä menoa Lappeenrantaan ja siinä samalla hiekkaveistokset olisi kiva käydä katsomassa.
VastaaPoistaNo juurikin näin! Loviisa on supersymppis, siellä on kauniita puutaloja, laivasillan alue, kaunis keskusta ja rauhallista, suosittelen käymään! ;)
PoistaLappeenrannan sainkin jo ruksittua omalta listalta, kun kävinkin siellä jo maanantaina. Hiekkalinna oli jo alkanut pikkuisen kärsiä kesän huonoista keleistä, mutta upeita teoksia siellä oli!
Lahden keskustan alue ei tarjoile parastaan kiertelyyn. Rautatieaseman vieressä on Asemapäällikön kahvila, joka tarjoaa hyvää aamupalaa. Jos kävellä tykkää niin Anttilanmäki on kaunista vanhaa omakotitaloaluetta ja sinne pääsee näppärästi vaikka alikulkutunnelia kahvilan läheisyydestä. Anttilanmäki johtaa seuraavaksi perhepuiston laitaa puistomaisissa tunnelmissa. Sieltä sitten vaikka puksujunan kyytiin :D Pikku-Vesijärvi on ihan mukava kiertää ja kävellä sataman rantaa. Sataman laivaravintolat mukavia paikkoja käydä syömässä. Itse lahtelaisena ei keskusta nappaa yhtään, Trio ympärillään epämääräistä porukkaa ja sokos.
VastaaPoista